O autorze
Mając świadomość zagrożeń związanych ze sprzedażą suplementów i produktów leczniczych przez osoby nieposiadające wiedzy na ich temat, widząc, że na stacjach benzynowych czy w marketach opakowania z tabletkami leżą koło chemii gospodarczej albo co gorsze tuż obok słodyczy, po które sięgają dzieci, a w kioskach są wystawione na szkodliwe dla nich działanie promieni słonecznych, nie możemy być obojętni. Powinniśmy wszyscy zastanowić się nad tą sytuacją.

Pytamy farmaceutę

Czy szeroki i łatwy dostęp do produktów leczniczych może być przyczyną nadmiernego ich spożywania?
Czy szeroki i łatwy dostęp do produktów leczniczych może być przyczyną nadmiernego ich spożywania? thinkstockphotos.com
Rozmowa z mgr farm. Agatą Zimińską z Apteki Ogólnodostępnej w Mieszkowie.

Leki, na których zakup nie potrzeba recepty, pacjenci mają praktycznie pod ręką. W podróży – na stacji benzynowej. Obok domu – w sklepie spożywczym. W drodze do pracy – w drogerii. To bardzo wygodnie dla nich rozwiązanie, prawda?

Jeśli spojrzymy na łatwą dostępność i wygodę, to owszem. Jeśli natomiast zwrócimy uwagę na to, co jest tak naprawdę ważne, czyli zdrowie pacjenta, powiem zdecydowane NIE. To bardzo złe rozwiązanie, bowiem sprzedawca np. na stacji benzynowej nie ma wiedzy na temat wskazań, działania, działań ubocznych tych leków itp. Pacjenci rzadko kiedy czytają ulotki, a sprzedawca nie udzieli im niezbędnych informacji.

Czyli nie warto kupować leków poza apteką?


Nie warto również z innego względu. Leki poza apteką są przechowywane w warunkach nam nieznanych. Natomiast apteki są, z mocy przepisów prawa, zobowiązane do przechowywania leków w odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

Pacjenci zapewne nie myślą o skutkach, zamiast tego skupiają się na szybkim i wygodnym zakupie. Czy pani zdaniem leki przeciwbólowe kupują już częściej poza apteką?

Myślę, że mimo wszystko nie. Na szczęście najczęściej w produkty lecznicze zaopatrują się w aptece.

Czy szeroki i łatwy dostęp do produktów leczniczych poza apteką może być przyczyną nadmiernego ich spożywania?


Na pewno może być przyczyną zwiększonego spożycia leków, a pacjent może często dublować przyjmowanie leków, zmylony różnymi nazwami handlowymi tej samej substancji. Pacjenci kupujący leki w aptece dosyć często sięgają po poradę farmaceuty. Poza apteką – nie mają takiej możliwości. Wtedy może dochodzić do nadmiernego lub niewłaściwego spożywania leków, spowodowanego niewiedzą.

Czyli zażywanie różnych leków bez recepty w tym samym czasie może być dla pacjenta szkodliwe?


Oczywiście, że może być szkodliwe. Zwłaszcza połączenia różnych substancji o kumulującym się działaniu. Dlatego warto przed zakupem skonsultować z farmaceutą jakie leki można ze sobą łączyć, które z nich się uzupełniają, a które wykluczają. Oprócz tego, że pacjenci zadbają wtedy o swoje zdrowie, to jeszcze unikną niepotrzebnych wydatków.
Trwa ładowanie komentarzy...